Для кого ця система

Користувачам українських державних сайтів

Основним принципом дизайн-системи є орієнтованість державних сайтів і сервісів на користувачів. 

Державні сайти, які будуть розроблені згідно з дизайн-системою, відповідатимуть найсучаснішим стандартам якості та доступності. Вони будуть доступні з різних пристроїв із використанням різних операційних систем. Користувацький досвід стане простішим, якість елементів управління та графічного оформлення підвищиться, а сервіси стануть легшими для використання та дружніми.

Сайти будуть доступнішими для людей із порушеннями сприйняття, а також для користувачів похилого віку.

Вміст ресурсів легше сприйматиметься, коли буде написаний простою, доступною мовою без важких формулювань і канцеляризмів.

Єдині принципи структурування й подання інформації, шаблони взаємодії та єдиний графічний стиль дозволять користувачам  швидше навчатись роботі з новими державними ресурсами.

Перехід сервісів в онлайн із використанням дизайн-системи відбуватиметься швидше, що зробить взаємодію з державою простішою.

Органам державної влади

Кількість користувачів сайтів органів влади збільшиться, коли якість та простота використання сервісів зросте. Це дозволить ефективніше комунікувати державну політику та підвищити довіру до державних органів. Сформується імідж міністерств та відомств як сучасних організацій, здатних до змін та перетворень. 

Як наслідок, публічні інструменти електронного урядування та електронної демократії стануть популярнішими. Це дасть можливість економити кошти на підтримці оффлайн-процесів і переводити дедалі більше процесів комунікації між громадянами, бізнесом і державою в онлайн. 

Зведений набір стандартів спростить вибір підрядників і контроль за їхньою роботою, зробить зручнішим проведення процедур закупівлі і покращить хід проектів, оскільки формалізує критерії для сайтів і сервісів, що створюються чи оновлюються. Державні кошти на розробку унікального дизайну, придбання якісних шрифтів та ліцензованих зображень будуть зекономлені, а якість підвищиться. Для цього в тендерній документації слід обов’язково посилатися на необхідність дотримання вимог дизайн-системи. 

Розробникам

У минулому проектування та дизайн вважалися виключно суб’єктивними категоріями, тому при створенні нового ресурсу часто тривав важкий процес узгодження дизайну між представниками замовника та розробника. Це призводило до зривів термінів або низької якості продукту.

Дизайн-система чітко формалізує критерії якісних шрифтів, текстів, оформлення сайтів, елементів керування, кольорової гами, розміщення логотипів та інших елементів сайтів. Деякі елементи дизайн-системи є обов’язковими, як наприклад стандарти доступності, деякі – рекомендовані.

Використання дизайн-системи зменшить загальний час та зекономить ресурси на розробку проектів.

Елементи дизайн-системи базуються на багаторічному світовому досвіді розвитку веб-дизайну. При розробці дизайн-системи використовувалися міжнародні стандарти, прийняті організацією W3C, а також дизайн-системи розвинених країн.

Поняття якісного дизайну більше не визначатиметься виключно смаком чиновника, який приймає роботи. Професіоналізм та якість роботи розробників вийдуть на перший план.

Коли дизайн-система стане широко використовуватися?

Ми свідомі, що вже розроблена велика кількість сайтів та сервісів, які не відповідають навіть мінімальним вимогам доступності. На жаль, така ситуація складалася протягом багатьох років, коли уваги якісному проектуванню та дизайну ресурсів не приділяли.

Причиною донедавна була низька популярність державних ресурсів. Фінансування здійснювалося за залишковим принципом, а сайти вважалися додатковим, несуттєвим каналом комунікації влади та громадян.  Але статистичні дані та аналіз тенденцій свідчать про те, що сайти й електронні сервіси вже є суттєвим, а скоро стануть основним каналом комунікації влади з громадянами.

Тому відповідність усіх ресурсів дизайн-системі є нагальною потребою. Нові ресурси мають розроблятись виключно за сучасними вимогами, втіленими в дизайн-системі. Застарілі інтерфейси будуть оновлені поступово.